Aktivitetsforeningen Vestervold

Aktivitetsforeningen Vestervold

 

Kgs.Bastionsvej 2 5800 Nyborg

Mail: akt.vvold@mail.dk

www.aktvestervold.dk

Tlf.: 20 47 63 86

Foreningens formål er, gennem møder og aktiviteter, at skabe et socialt fællesskab blandt pensionisterne i Nyborg Kommune

Fælles arrangementer på Vestervold:

 

Vi holder juleferie fra d. 30. nov til 2. januar 2018

 

Alle medlemmer ønskes en rigtig glædelig jul og et godt nytår.

 

8. januar kl. 13.30 Bankospil

 

 

Hvad sker der i huset:

 

Mandag;

10.00 – 12.00 Billard (Grethe Jensen)

10.00 – 12-00 Mandagsklubben

10.00 – 12.00 Windows PC (Mads Midtiby)

13.00 – 16.00 Hobbyarbejde m.m. (Lisabeth Spælling)

13.00 – 16.00 Knipling (Birthe Jensen)

13.30 – 14.30 Siddende gymnastik (Birthe Brogaard)

14.00 - 17.00 Danehofquilterne. (Lis Brunbjærg)

14.30 – 16.00 Åben træning ( Inga Østergaard - NN)

Tirsdag;

9.30 – 12.00 Sølvarbejde og knipling (Anna Lise Nielsen)

9.30 – 12.00 Billard (Arne Nielsen)

10.00 – 12.00 Android telefon og tablet (Mads Midtiby)

10.00 – 12.00 Stavgang (Inge Bülow) og fra Sprotoften (Jytte Andersen)

13.30 - 18.00 Damebridge (Karen Secher)

14.00 – 17.00 Kortspil 2 (Karen Margrethe )

14.30 – 17.00 Åben Kreativ Værksted (Eva Jensen)

14.30 - 16.30 Decoupage (Lone Larsen)

18:30 - 22:00 Barn og Voksen Venner(Finn Skov) en gang månedligt

Onsdag:

9.30 – 12.00 Billard (Poul Lemvigh)

9:30 - 12:00 Billedbehandling (Ulla Friis)

13.00 – 15.00 Slægtsforskning(Laurits Knudsen)

10.00 – 12.00 Skak (Leif Christensen)

12.00 – 16.00 Bridge (Tage Nielsen)

14.30 – 16.30 Billard (Børge Larsen)

19.00 – 22.00 Bridge for begyndere (Tage Nielsen)(ikke sidste onsdag i måneden)

Torsdag:

9:30 - 13:00 Danehofquilterne.(Lis Brunbjærg)

9.30 – 12.00 Nyborg Miniby (Bent Rasmussen)

9.30 – 12.00 Billard (Benny Gangelhof)

10.00 – 12.00 Windows PC (Mads Midtiby)

13.00 – 16.30 Kortspil

13.00 – 16.00 Patchwork (Lisabeth Spælling)

14.00 – 16.30 Porcelænsmaling (Grethe Helmer)

14.30 – 16.30 Decoupage (Lone Andersen)

18.00 – 23.00 Bridge (Grete Holm Nielsen)

18:30 – 22:00 Østfyns (Fotoklub (Erik Spangholm)

18.00 - 20.00 Studiekreds på engelsk i lige uger (Kirsten Jensen)

Fredag:

10.00 - 12.00 Billard (Bent Rasmussen)

10.00 – 14.30 Bridge (Knud Peder Hansen)

10.00 – 12.00 i Phone og iPad (Mads Midtiby)